24 kwietnia 2026r. w sali widowiskowej Niżańskiego Centrum Kultury w Nisku odbyła się wyjątkowa uroczystość zakończenia roku szkolnego dla maturzystów Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, w tym Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Burmistrz Gminy i Miasta Nisko dr Konrad Krzyżak.
Akademia rozpoczęła się od oficjalnego powitania gości i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego oraz pieśni akademickiej pt. Gaudeamus igitur. Następnie dokonano przekazania pocztu sztandarowego młodszym uczniom. W tej części uroczystości okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. Starosta Niżański, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, dyrektor szkoły oraz przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Moskot. Mówcy zwracali uwagę na rolę edukacji w rozwoju młodego człowieka, wychowanie w duchu szacunku oraz potrzebę pielęgnowania tradycji i wartości, które symbolizuje Alma Mater.
Wydarzeniu towarzyszyło wiele wzruszających chwil, w tym wręczenie świadectw ukończenia szkoły wszystkim absolwentom oraz podziękowania i wyrazy wdzięczności kierowane do nauczycieli i wychowawców, wśród których znaleźli się: Agata Zych (klasa 4a), Marta Kapica (klasa 4b), Joanna Szaro (klasa 4c) oraz Anna Beetz (klasa 4d).
Rangę uroczystości podkreślił występ szkolnego chóru, którym dyrygował Henryk Rzucidło. Podczas koncertu zgromadzonej publiczności zaprezentowano największe utwory z repertuaru Marka Grechuty oraz Grażyny Łobaszewskiej. Męski duet - Kacper Drąg i Grzegorz Zalewski- wykonał szlagier „Dni, których jeszcze nie znamy”, a solista Franciszek Gadzalski - przebój „Świecie nasz”. Z kolei Julia Rodzeń zaśpiewała utwór pt. „Czas nas uczy pogody”, co dodało wydarzeniu sentymentalnego charakteru.
Najważniejszym punktem części oficjalnej gali było jednak wręczenie najlepszym uczniom nagród, wyróżnień i dyplomów, a także przekazanie ich rodzicom listów gratulacyjnych. Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Liceum Edward Sekulski oraz dyrektor Jerzy Stelmach uhonorowali najlepszą absolwentkę Amelię Molawkę z klasy 4c ryngrafem hetmańskim za uzyskanie najwyższej średniej ocen. Z kolei stypendia ufundowane w ramach programu stypendialmego Fundacji Bronisławy i Tadeusza Kulczyków wręczył sam dyrektor Jerzy Stelmach, podkreślając zaangażowanie Fundatorów w wspieranie edukacji niżańskiej młodzieży i absolwentów liceum.
Konferansjerami akademii byli uczniowie klasy 3c: Karolina Król- pełniąca funkcję Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego oraz Adam Nowak- radny Młodzieżowej Rady Miejskiej w Nisku. Dzięki ich profesjonalnemu prowadzeniu uroczystość upłynęła w podniosłej atmosferze, łącząc wspomnienia, dumę i nadzieję na przyszłość młodych ludzi, którzy żegnając się z „Czarnieckim”, rozpoczęli kolejny etap dorosłego życia z nową energią i zapałem.
Tekst i zdjęcia: LO NISKO
