Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody
Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody, którego głównym zadaniem jest kształtowanie właściwego stosunku człowieka do przyrody oraz krzewienie i praktyczna realizacja zasad jej ochrony, to organizacja masowa. Należą do niej niemal wszyscy uczniowie Szkoły, a opiekunką koła jest od roku 1991 mgr Bożena Rainer – nauczycielka biologii.
Praca Szkolnego Koła LOP to działania głównie o charakterze edukacyjnym. Ich celem jest propagowanie zasad ochrony przyrody oraz promocja zdrowia. Każdego roku organizowane są apele o tematyce ekologicznej, których hasła przewodnie brzmią np. „Jest jedna jak Słońce Ziemia” , „Bo wolność to wśród mądrych ludzi żyć – człowiek”, „Człowiek jest częścią przyrody i nie może o tym zapominać”, „Tobie została powierzona Ziemia jak ogród – rządź nią z mądrością”, „Cudze chwalicie swego nie znacie”. W ostatnich latach, w związku ze wzrastającymi zagrożeniami chorobowymi, tematyka apeli jest bardziej prozdrowotna, np. „Przyszłość może być groźna – porozmawiajmy o AIDS”/ 2009 r. /, „AIDS od A do Z” / 2010 r. /, „Fakty i mity na temat AIDS” / 2012 r./.
Przeprowadzano Tygodnie Ekologiczne, które łączono z obchodami Dni Ziemi. Kolejne dni takich tygodni poświęcone były popularyzowaniu zdrowego stylu życia, zdrowej żywności, zwalczaniu nałogów, takich jak nikotynizm, alkoholizm, narkomania, szerzeniu wiedzy o prawnie chronionych gatunkach roślin i zwierząt. To właśnie podczas Tygodni Ekologicznych zaprezentowano „Ekologiczny teleexpres”, „Ekologiczny klan”, „Dziady ekologiczne, czyli rzecz o recyklingu”.
Szkolne Koło LOP współpracuje ściśle z Zarządem Okręgu LOP w Tarnobrzegu. Członkowie koła biorą udział w konkursach fotograficznych np. „Wyszukujemy dzikie wysypiska śmieci”, „Cztery pory roku w obiektywie”, konkursach plastyczno – opisowych np. „Płonące trawy”. Kilkakrotnie z powodzeniem reprezentacja młodzieży uczestniczyła w Festiwalach Piosenki Ekologicznej.
Corocznie na terenie szkoły przeprowadzana jest Olimpiada Wiedzy Ekologicznej. Najlepsi zawodnicy etapu szkolnego brali udział w zawodach na szczeblu wojewódzkim, wcześniej w Tarnobrzegu, a od 2003 r. w Rzeszowie.
W ramach uczestnictwa w Olimpiadzie Biologicznej zainteresowana młodzież prowadzi prace badawcze, a ich wyniki przedstawia w formie pisemnej tzw. plakatu.
Każdego roku członkowie SK LOP włączają się w ogólnoświatową akcję „Sprzatanie Świata” organizowaną przez fundację Nasza Ziemia, wykonując prace porządkowe w parku miejskim i na ulicach miasta.
Rozbudzaniu zainteresowań biologicznych uczniów służą wycieczki do Lublina, podczas których uczniowie zwiedzają Muzeum Zoologiczne, Pracownię Mikroskopii Elektronowej oraz Ogród Botaniczny. Wycieczki te oprócz celu poznawczego, dostarczają młodzieży możliwości kontaktu z ośrodkiem akademickim.
Podsumowując działalność SK LOP należy stwierdzić, że mimo mniejszej ilości zajęć pozalekcyjnych i utrudnionych możliwościach pracy przy pięciodniowym tygodniu pracy, nie brakuje osób wrażliwych, dla których troska o różnorodność biologiczną, zwłaszcza naszej ojczyzny, jest sprawą priorytetową.